A coachingról már sokat írtunk itt a Médiarés blogban. Tekintsünk át néhány olyan értéket teremtő kompetenciát, azokat a képességeket, amelyeket a gyakorlatban is alkalmazni tud egy vezető. Ha ezekkel baj van, vagy nem rendelkezik velük megfelelően, akkor érdemes külső segítséget kérnie.
Önbizalom
Szükséges, hogy a vezető bízzon a saját és csoportja képességeiben. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy a lehető leghatékonyabb csapatot állítsa össze.
Ha a vezető bízik a csapatában, akkor elhiszi, hogy a megfelelő szakemberek jó javaslatokat fognak tenni egy-egy probléma megoldására. A csapat tagjainak érezniük kell, hogy megbízik bennük vezetőjük, ez nagyban motiválja is őket.
A csapat együtt képes egyre nagyobb kihívást jelentő feladatok elé állni. A vezető vállalja saját és csapat döntéseit.
Együttműködő-képesség
A vezető hatékonyan tud együttműködni a cégen belüli közvetlen munkatársaival, és a távolabbi személyekkel és szervezetekkel is. Tudja, hogy a jó együttműködés eredménye több mint az egyes résztvevők munkájának összessége. A jó vezető ezért nyitott, kikéri mások véleményét és építő kritikáját.
Ráhatás és befolyásoló képesség
Fontos, hogy a jó vezető rá tudjon hatni munkatársaira, legyen képes befolyásolni őket, tudjon megfelelően motiválni. Nem a kétértelmű manipulációról van itt szó, hiszen az negatívan hat. Fontos, hogy a ráhatás legyen nyílt és egyértelmű, és egy pozitív cél érdekében vessük latba a munkatársaknál.
Ha a vezető erre képes, akkor be tudja lelkesíteni a munkatársait, támogatást tud kapni az eredmények eléréséhez olyan helyzetekben is, amikor munkatársaknak egyébként nem feltétlenül volna kötelező segíteniük. Bár már lejárt a munkaidejük, vagy szabadságon vannak, vagy nem tartozik a felelősségi körükbe, ők mégis segítenek megoldani. Voltaképpen azt érdemes elérni, hogy a munkatársaknak is fontos legyen a siker, a feladat sikeres elvégzése.
A hiteles vezetők egyik legfontosabb kelléke ez a képesség.
További hasonló és fontos vezetői értékekről egy később posztban írunk.