Magyarországon még mindig vannak olyan cégek, amelyeknél a dolgozók furcsán néznek azokra a vezetőkre, akik segítséget kérnek munkájukhoz, például "felfogadnak" egy úgynevezett segítő árnyékot (shadow coachot). Van olyan vezető, aki szégyelli, hogy üzleti edzője van, és nem meri felvállalni, hogy segítséget kap, hiszen ezzel a hierarchiában alatta dolgozó előtt járathatja le magát.
A segítő árnyék napokon át a menedzserrel tart, hogy végigkövessen egy vagy akár több munkafolyamatot. Megfigyeli az adott vezetőt, hogy miként viselkedik akkor, amikor a munkatársaival foglalkozik, és a látottak alapján dolgozza ki számára a fejlődés menetét.
A módszertan már maga a coaching megjelenése előtt létezett, csak akkor még személyes konzultációnak hívták. Vagyis azt, hogy megfigyelnek vezetőket a vezetési környezetükben, és ezek alapján visszajelzéseket adnak, már nagyon régóta, szinte a cégek megjelenése óta alkalmazzák.
A segítő árnyék külső szemlélőként lehet, hogy más milyennek látja a vezetőt, mint amilyennek a vezető saját magáról vélekedik.
A shadow coaching esetén a felkészülés, adatgyűjtés vagy megfigyelés nagyon sokrétű lehet. Van, hogy az üzleti edzőnek arra kell kihegyeznie a megfigyelést, hogy az ügyfél hogyan kommunikál bizonyos szereplőkkel, vagy általában milyen az elfogadottsága az adott csoportban, vagy akár a konfliktuskezelést, időgazdálkodást is lehet jobbá tenni.
Lehet, hogy az ügyfél a prezentációs technikáján fejlesztene, esetleg az érveléstechnikáját vagy az emberekkel való kommunikációját kellene javítani.
A segítő árnyék a szervezeten kívülről, objektíven tudja megítélni a vezető működését.